Uğur Samsa

Yaşamak Direnmektir!

karaburun levrek avı

Karaburun Levrek Avı Yarışması

Bilenler bilir her yıl Mordoğan’da levrek avı yarışması düzenleniyor. Eskiden adı Mordoğan Levrek Avı idi, artık Karaburun Levrek Avı Yarışması olarak geçiyor. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da bu yarışmaya katıldım. Bizim 2 yıldır katılma sebebimiz eş dost buluşması olması aslında.

Bu yıl Mersin’de ve İstanbul’da yaşayan iki abim, yine Mersin ve İstanbul’dan kuzenlerim, arkadaşlar beraber gittik. Hatta biz cumadan buluşup o geceyi Pamucak’ta yine at-çek yaparak geçirdik. Cumartesi öğlen vakitlerinde Mordoğan’a geçtik. Yarışma boyunca olacağımız yeri seçip yerleştik. Yerimiz otelin önüydü, aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz mekanı (:

Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da hava yağmurluydu. Sabaha kadar ara ara uyuyarak at çek yaptık. Balık olsa yağmur çamur önemli değil sırılsıklam da olsak atılır ama balık olmadığını görünce insanda şevk de kalmıyor. Mordoğan için levreğe uygun havaya (poyraz) denk getirilse en azından o bile bir farklılık olur. Bizim ekipten balık tutan olmadı (:  Aslına bakarsanız yaklaşık 300 yarışmacı vardı ve sadece bir kişi levrek aldı (canlı yem ile). Tek levrek sahibi birinci oldu ve kalamar ve kefal tutan iki yarışmacı da ikinci ve üçüncü oldu. Kefalin ödül alması  levrek avı yarışmasında ilginç oldu tabi. Levrek yerine başka balık tutmaya çalışmak yarışmada derece aldırabilir size. Levrek yoksa ödül de olmamalı bence, Yarışma ile ilgili birkaç noktadan bahsetmek istiyorum.

Öncelikle seçilen tarih için levrek zamanı deniliyor ama geçen yıl olduğu gibi bu yıl da tek levrek tutuldu. Madem koca meradan tek levrek çıkacak neden havanın daha iyi olduğu bir tarih seçilmiyor. Bari yağmur altında ve soğukta rezil olmayız. Biz ekip olarak bir daha katılır mıyız bilmiyorum (bu koşullarda) ya da madem levrek olmuyor bari önceden tutulup yaşatılmış beş on tane levrek meraya salınsa belki denk gelip birileri tutar.

Bunun haricinde bu sefer ses çok fazlaydı. Davul zurna eşliğinde düğündeymiş gibi olduk. Amacı balık tutmak olanlar bu durumdan bayağı rahatsız oldu. Düşünün levrek avında ne kadar az ses yapsak diye uğraşırken davul zurna çalıyor, kafelerden son ses müzik yayını yapılıyor.

Ordayken ödülleri de çekmiştim, onun da videosunu ekliyorum aşağıya.

Umarım seneye bu konuda uzman kişiler yarışmada bir şeylerin değişmesi için belediyeyi uyarır ve levrek tutulan bir levrek avı yarışması olur.

“Karaburun Levrek Avı Yarışması” için 2 yanıt

  1. Huseyin avatarı
    Huseyin
  2. Sancaktepe Halı Yıkama avatarı
    Sancaktepe Halı Yıkama

Follow Us

Advertisement