Uğur Samsa

Yaşamak Direnmektir!

ziraat emeklilik giriş

Otomatik BES Nasıl İptal Edilir?

Bildiğiniz üzere Ocak 2017’den geçerli olmak üzere aşama aşama otomatik katılımlı BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) devreye girdi. Ben de bir kamu çalışanı olarak otomatik olarak bu aydan (Nisan 2017) itibaren otomatik olarak BES’e geçtim. Diğer öğretmen arkadaşlar gibi benim de maaşımdan 77 TL kesildi (bu rakam kişiye göre değişebiliyor). Otomatik katılımlı BES’i iptal etmek için internet araştırma yaptım ama elle tutulur bir sonuca ulaşamadım. Bugün itibariyle BES’i iptal ettim ve nasıl yaptığımı sizlere anlatayım.

Öncelikle BES’i iptal etmek için hangi sigorta firması aracılığıyla katıldığınızı bilmeniz gerekiyor. Bizim maaşlarımız Ziraat Bankası’na yattığı için anlaşmalı firma da Ziraat Emeklilik idi. Bilgi almak için bankaya gittim. Sizler de iptal etmek istiyorsanız maaş aldığınız bankaya gidebilirsiniz. BES iptalini banka aracılığıyla yapabileceğiniz gibi internet üzerinden de gerçekleştirebiliyorsunuz. Ben de kendi uyguladığım şekilde neler yapacağınızı anlatayım.

Öncelikle Ziraat Emeklilik web sitesinden TC Kimlik no ve telefon ile giriş yapıyoruz (Telefonunuza onay kodu geliyor). Giriş yapmak için tıklayın : Ziraat Emeklilik.

ziraat emeklilik giriş
ziraat emeklilik giriş

Ardından onay kodunu da girerek Ziraat Emeklilik ana sayfasına ulaşıyoruz.

bes iptali
bes iptali

Sol taraftaki menüden ‘Değişiklik ve Talepler’ linkine tıklıyoruz.

bes cayma talebi
bes cayma talebi

Otomatik BES’i iptal etmek üzeresiniz. Açılan menüde yukarıdaki resimde de görebileceğiniz gibi sağ alt bölümde ‘Cayma Talebi’ linki bulunmakta. Bu linke tıklayalım.

bes iptal son adım
bes iptal son adım

Açılan sayfada 30’dan geriye olacak şekilde kalan saniye çıkıyor. Bu saniye 0 (sıfır) olmadan ‘Cayma talebine devam etmek istiyorum’ butonu aktif olmuyor. 30 saniye bekledikten sonra ‘Cayma talebine devam etmek istiyorum’ butonuna tıklayın. Burada karşınıza banka hesap numaranızı doğrulamanız gereken bir ekran çıkıyor. IBAN’ı kontrol edip doğruysa ‘Banka Hesabıma ait bilgileri değiştirmeden işleme devam etmek istiyorum’ butonuna tıklayın. Evet BES iptali için yapmamız gerekenler bu kadar. Mail adresinize işleme alındığına dair mail gelecektir. 10 iş günü içerisinde de şimdiye kadar kesilen BES katkı payları hesabınıza geri yatırılacaktır.

Bu yazımda sizlere otomatik başlatılan Bireysel Emeklilik Sistemi’nden nasıl çıkış yapacağınızı anlatmaya çalıştım. Umarım faydalı olmuşumdur. Sizin sigorta firmanız Garanti Emeklilik ya da Anadolu Sigorta olabilir. Bunu kurumunuzdan öğrendikten sonra ilgili firmanın web sitesine girerek benzer yöntemle BES iptalini gerçekleştirebilirsiniz.

Ek not : Arkadaşımdan edindiğim bilgiye göre maaşını Halkbank’tan alanlar için BES iptali şu şekildeymiş. Telefonunuzdan AYRILMA boşluk TC Kimlik no yazıp 2560’a kısa mesaj atarak BES’i iptal edebilirsiniz.

“Otomatik BES Nasıl İptal Edilir?” için 2 yanıt

  1. Zübeyde avatarı
    Zübeyde
  2. Ayşe avatarı
    Ayşe

Follow Us

Advertisement