Seçim Sonrası Dolar Kuru

dolar ne kadar 2015 seçim

Dolar/TL seçim sonuçlarının ardından 2,80’e yaklaşarak rekor kırdı. Euro da 3 TL’yi geçti. Borsa’da da sert düşüş yaşandı. Merkez Bankası, piyasalardaki oynaklığı azaltmak için hamle yaptı.

Koalisyon Aritmetiği

Ufukta koalisyon var. Dolar/TL seçim sonuçlarının ardından 2,80’i aşarak rekor kırdı. Seçim sonuçlarının koalisyona işaret etmesi sonrasında dolar rekor kırdı. Dün 2,79’u aşarak rekor kıran dolar bu sabah 2,80’i aşarak rekorunu tazeledi. Kur 2,8094’e kadar yükseldi. Dolar en son 24 Nisan’da 2,7435 ile rekor kırmıştı. Euro da seçimin ardından yeniden 3 TL’yi geçti.

Piyasalarda Son Durum / Sepet de Rekorda

Sepet bazında TL tek parti iktidarı döneminin son bulduğunu gösteren seçim sonuçları ardından 2,95’i aşarak yeni tarihi zirveye çıktı. Türkiye genelinde oyların tamamına yakını sayılırken; AKP’nin oy oranı yüzde 40.9, HDP’nin oy oranı ise yüzde 13.1 olarak gerçekleşti. Genel seçimin kesinleşmeyen sonuçlarına göre, tek parti hükümeti dönemi 13 yılın ardından sona ererken, dün piyasadaki ilk tepki TL’nin yüzde 5’e yaklaşan değer kaybı ile yeni zirvesini test etmesi olmuştu. Analistler, kısa vadede dalgalanmanın süreceğini öngörürken; Türkiye’nin koalisyon ya da azınlık hükümeti ile mi yola devam edeceği yoksa erken seçime mi gideceği yakından izlenecek.

dolar ne kadar 2015 seçim
dolar ne kadar 2015 seçim

Borsa Düşüşte

Bu arada, yeni hükümetin kurulma sürecine ilişkin belirsizlikle borsa haftaya sert düşüşle başladı. BIST 100 endeksi XU100 yüzde 8,15 düşüşle 75 bin 268 düşüşle başladı. Bankacılık endeksi ise yüzde 9.5 ile tabandan işlem görüyor. Seçim sonuçlarının ardından bu sabah sepet bazında TL’nin tarihi zirve olan 2,95’i aşması da endekste aşağı yönü güçlendiriyor.

Merkez Bankası Hamle Yaptı

Öte yandan, seçim sonrası yaşanan dalgalanmanın ardından Merkez Bankası hamle yaptı. MB’den yapılan açıklamada, “Yakın dönemde gözlenen küresel ve yerel gelişmeler nedeniyle bankaların TCMB’den alabilecekleri bir hafta vadeli döviz depo faiz oranlarının 9 Haziran 2015 tarihinden itibaren ABD doları için yüzde 4’den yüzde 3,5’e, euro için yüzde 2’den yüzde 1,5’e indirilmesine karar verilmiştir” denildi.

2 Comment

  1. Levent Yıkılmaz says:

    Paylaşımınız için teşekkür ederim.

  2. Umut says:

    Analiz niteliğindeki bu güzel paylaşım için teşekkürler.

Yorumlar Kapalıdır.