Güneşi Gördüm

güneşi gördüm

Dün ailemle birlikte Mahsun Kırmızıgül’ün yazdığı ve yönettiği Güneşi Gördüm filmine gittim. Filmde Mahsun birçok konuya değinmiş. Ele aldığı konulardan bazıları doğudaki insanların yaşadıkları (doğudaki insanlara yaşatılanlar), kardeşler arasındaki ilişkiler, cinsiyet değiştirmek isteyen insanların karşılaşabilecekleri sorunlar, yurtdışında yaşayan gurbetçilerin memleket özlemleri, göç, vs.

Filmde tüm konulara yeterince ağırlık verilmiş ve ana düşünce izleyen insanlara net bir şekilde aktarılmış. Konuşma aralarında hak eden kişilere gerekli laflar gönderilmiş. Beni en çok etkileyen yerlerden biri de Ali Sürmeli’nin yurtdışındaki vatandaşların memleketlerine duyduğu özlemi anlatması oldu. Gittiğin yer cennet bile olsa insanın memleketi gibisi yok tarzında bir cümle söyledi ki yaşadığı yer cennet sayılabilecek Norveç’ti. Ardından da sözünü Cahit Sıtkı’nın Memleket İsterim şiirine bağladı. Etkileyici bir sahneydi bana göre. Sözün özü filmi izlemenizi tavsiye ederim.

Altan Erkekli‘nin uluslararası film festivallerinden birilerinde ödül alması beni çok mutlu edecek. İşini çok iyi yapıyor.

Ayrıca belirtmeden geçemeyeceğim bir nokta Mersin Cinebonus’ta saat 9.30’da başlaması gereken film, fragman ve reklamlardan dolayı 25 dakika gecikmeli başladı. 10-15 dakikaya alışmıştık ama bu kadarı biraz fazla abartı olmuş. Bir daha ki sefere bu süreyi hesaplayıp ona göre geç gireceğim. Bir sonraki izleyeceğim film büyük ihtimal Will Smith’in Yedi Yaşam’ı (Seven Pounds) olacak.

Film hakkında genel bilgiler;

Yazan ve yöneten : Mahsun Kırmızıgül

Oyuncular : Ali Sürmeli, Altan Erkekli, Ali Tutal, Alper Kul, Buğra Gülsoy, Cem Aksakal, Cemal Toktaş, Cezmi Baskın, Cihat Tamer, Demet Evgar, Deniz Oral, Emre Kınay, Erol Demiröz, Erol Günaydın, Gülhan Tekin, Hande Subaşı, Itır Esen, Kamil Sönmez, Macit Sonkan, Mahsun Kırmızıgül, Menderes Samancılar, Murat Ünalmış, Nurseli İdiz, Sarp Apak, Şerif Sezer, Ümit Okur, Yıldız Kültür, Yiğit Özşener, Zafer Ergin, Aleyna Kala, Aslıhan Kapanşahin, Cansu Aktay, Edanur Eker, Elenur Eker, Serhat Çağlayan, Tuğse Gökhan.

Süre : 118 dakika

Tür : Dram, Psikolojik

Filmin web sitesi : Güneşi Gördüm

5 Comment

  1. […] : Bu şiiri Güneşi Gördüm yazımda bahsettiğim için paylaştım. Eğer şiirleri seviyorsanız bana ait şiirleri de […]

  2. Gerçekten harika bir film. Bâzı sahnelerde dayanamadım ağladım. :(

  3. Ben ağlamadım yaa :) Beni en çok ‘Babam ve Oğlum’ ağlatmıştı. Güneşi Gördüm’de küçük kardeşin ayak takıldıktan sonra annesiyle ilk buluşma sahnesinde zor tuttum kendimi çünkü filmin sonuydu :)

  4. funda says:

    mahsun kırmızıgül’ü binlerce defa kutluyorum türkiye gerçeğini tüm çıplaklığıyla anlatan harika bi film çok yalın bi anlatım harika oyuncular tek kelimeyle mükemmeldi teşekkürler çok ağladım ama ağlasakta sızlasakta türkiye’nin gerçeği bu

  5. mamo can says:

    yaw kardeşim şmdi buu bole vermişsin eline sağlık da kim zahmet edip okuyacak bi korsan bulup koysan bunu kaldırsan olmazmı güzel kardeşim.şimdilerde bole moda

Yorumlar Kapalıdır.