Uğur Samsa

Yaşamak Direnmektir!

wordpress 301 yönlendirmesi

WordPress 301 Yönlendirmesi

Bu yazımda wordpress kullananların 301 yönlendirmesine ihtiyaç duyduğunda nasıl 301 yönlendirmesi yapacağından bahsedeceğim.

301 Yönlendirmesi

301 yönlendirmesi, sitenizdeki eski bir URL’nin (kullanılmayan bir URL olabilir) yeni bir URL’ye yönlendirilmesini kapsamaktadır. Farklı yönlendirme şekilleri olsa da SEO (Search Engine Optimization) yani Arama Motoru Optimizasyonu açısından 301 yönlendirmesini kullanmak en mantıklı çözümdür.

Ben 301 yönlendirmesine yeni aldığım bir domain için ihtiyaç duydum. Bu domainin eski sahibi sitenin youtube kanalına ya da farklı yerlere eski içeriklerin linkini vermişti. Domaini alıp analytics ekledikten sonra baktım bu kişiler boş sayfalara yönleniyor bende bu kullanıcıları nasıl doğru sayfalara yönlendiririm diye düşündüm ve bu işin 301 yönlendirmesi ile olacağına karar verdim.

Örneğin eski sitede şu linkte bir yazı olsun : eskidomain.com/seo/301-yonlendirmesi-nedir.html

Yukarıdaki linkteki içerik benim sitemde yok ya da var ama başka bir URL’de. Bu durumda yukarıdaki linke gelen kişileri başka bir sayfaya yönlendirmek istiyorum. İşte tam bu noktada 301 yönlendirme kullanıyoruz. Yukarıdaki linke gelen kişileri otomatik olarak yeni belirlediğimiz URL’ye yönlendiriyoruz.

wordpress 301
wordpress 301

WordPress ile 301 yönlendirmesi yapmak için Redirection eklentisini kullanacağız. Bu eklenti ile istediğimiz URL’yi belirlediğimiz yeni URL’lere yönlendireceğiz. Öncelikle WordPress Admin’e girip, eklenti yükleme kısmından Redirection diye aratıp eklentimizi yüklüyoruz. Ardından eklentiyi aktif ettiğimiz zaman aşağıdaki resimde de görebileceğiniz gibi Araçlar -> Redirection üzerinden eklentimize ulaşabiliyoruz.

301 yönlendirmesi
301 yönlendirmesi

Eklenti sayfasını açtığımızda karşımıza aşağıdaki gibi ekran çıkacaktır. Açılan ekranın üst kısmında yönlendirmeler, gruplar, modüller, kayıtlar, 404s, ayarlar ve destek gibi sekmeler çıkacaktır. Biz yönlendirme ekleyeceğimiz için ilk açılan sekme olan yönlendirmeler üzerinden bu işlemi yapacağız.

wordpress 301 yönlendirmesi
wordpress 301 yönlendirmesi

Yeni yönlendirme ekle yazan bölümde, kaynak URL yazan kısma artık mevcut olmayan ya da bir şekilde yönlendirme yapmak istediğimiz URL’yi yazıyoruz. Diğer seçenekler de yukarıdaki fotoğraftaki ile aynı olsun. Hedef URL yazan kısma ise eski URL’nin nereye yönleneceğini yazıyoruz. URL’leri ekledikten sonra ‘Yönlendirme Ekle’ butonuna bastığınız zaman 301 yönlendirmesi yapılmış olacaktır.

WordPress 404 Hatalarını Görme

Yönlendirmeleri yaptıktan sonra yukarıdaki ‘Kayıtlar’ sekmesinden yaptığınız yönlendirmelere gelenleri (hangi kaynaktan geldiğini de) görebilirsiniz. Ayrıca ‘404s’ sekmesinden de yönlendirme yapmadığınız URL’leri görebilir, aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi çıkan ‘Add Redirect’ butonuna tıklayarak 404 hatası veren sayfalarınıza 301 yönlendirmesi ekleyebilirsiniz.

wordpress 404 hataları
wordpress 404 hataları

WordPress Redirection eklentisi 301 yönlendirmesi yapmak ve 404 hatalarını bulmak için çok güzel bir eklenti. WordPress kullananlar böyle bir eklentiye ihtiyaç duyuyorlarsa hiç araştırma yapmadan gözü kapalı olarak bu eklentiyi yükleyebilirler.

Ayrıca eklentinin bir özelliği de ayarlar kısmında 301 yönlendirmesi olan .htaccess dosyasının da yüklenmesine izin vermesi. Bu özellik benim işime yaramadı ama işe yarayacak olanlar elbet vardır. Umarım açıklayıcı bir yazı olmuştur. Yazımla ilgili yorum yazarsanız sevinirim. Mutlu bloglamalar (:

“WordPress 301 Yönlendirmesi” için 2 yanıt

  1. Uğur Uğurcan avatarı
    Uğur Uğurcan
  2. Samsun atakum çilingir avatarı
    Samsun atakum çilingir

Follow Us

Advertisement