Flickr

flickr

Flickr kullanıcılarına fotoğraflarını paylaşma imkanı sunan bir ilk Web 2.0. uygulamalarından biridir. Yeni bir atakla Flickr video paylaşma imkanı da sunmaya başlamıştır. Flickr’ın günümüzde bu kadar popüler olmasının ana sebeplerinden birisi de Blogger‘ın fotoğraf deposu olmasıdır.

Canon Eos 350D aldıktan sonra fotoğraflarımı paylaşmak amacıyla Flickr‘a üye oldum. Flickr standard kullanıcılarına aylık 100MB’a kadar fotoğraf yükleme imkanı tanıyor. Fakat toplamda 200 fotoğraf yükledikten sonra hâlâ standart kullanıcı iseniz Flickr hesabınıza başka fotoğraf yükleyemiyorsunuz. Daha fazla fotoğraf yükleyebilmek için Pro kullanıcı olmanız gerekmektedir. Pro kullanıcı olmanın yıllık fiyatı 25$.

Flickr yeni bir değişiklikle kullanıcılarına video yükleme imkanı sundu. Bu uygulamayı ilk kez Paul‘un sitesinde gördüm ve hoşuma gitti. Ben de kendi sitemde bundan sonra bu uygulamayı kullanmayı düşünüyorum. Gün aşırı kapanıp açılan Youtube’dan eklenen ve görüntülenemeyen videolara da çözüm olur diye düşünüyorum. Buradaki tek sorun Flickr’ın video paylaşım sitesi olmadığı için video uzunluklarına 90 saniye sınırını koyması. Yani Flickr’a 90 saniyeden uzun video yükleyemiyoruz. Örnek videolar için Paul’un sitesine göz atmanızı öneririm.

Sonuç olarak ben yıllık 25$ ödedim ve Flickr Pro üyeliğe geçtim. Artık Flickr sayfama sınırsız fotoğraf ve sınırsız video yükleyebilirim. Standart Flickr üyeliğinin bir diğer kısıtlaması olan kategorilerden de bahsetmek istiyorum. Standart kullanıcılar Flickr’da 3 tane kategoriden fazla kategoride fotoğraflarını saklayamıyorlar. Pro üyelikte bu da sınırsız oluyor.

Benim için diğer bir avantajı da sitelerimde kullandığım tüm fotoğrafları ve resimleri Flickr’a yükleyecek olmam. Böylelikle server’ımı fazla yormamış olacağım. Özellikle Oktay Usta sitesindeki kullanıcı artışından sonra server problemleri yaşamaya başladım. Yeni çözüm arayışı içindeyim. Umarım Flickr Pro üyeliği bu konuda biraz da olsa yardımcı olur.

Kaynak : Wikipedia – Flickr

5 Comment

  1. Miray says:

    Sitenin şablonunu mu değiştirdin Uğur kardeş. Böyle değildi sankim

  2. Miray merhaba. Evet sitenin görünümünü değiştirdim. İlk başlarda eski tema hoşuma gidiyordu ama sonraları okunabilirlik ve görünüm açısında yeterli olmadığını düşündüm. Umarım yeni temayı beğenmişsinizdir.

  3. Uğur arkadaşım öncelikle merhaba. yorumum bununla ilgili değil onu baştan söliim. Bir blogda fazla link olması o blogu sandboxa düşürebilir. Maalesef etiket bulutu yüzünden bir arkadaşım düşmüş o yüzden dikkat etmelisin. Ne kadar doğru olduğunu bilmem ama sandbox (banlanmak) çok kötü bişi ;)

  4. Gürkan haklısın ama site içi linklemeler çok sorun olmuyor. Etiket bulutu birçok blogda var. sandbox’a başka sitelerim ile birkaç kez düştüm maalesef. Burada henüz öyle bir durum olmadı.

    Uyarın için teşekkürler.

  5. […] fotoğraflarınızı Flickr‘da depoluyorsanız ve web sitenizde bu fotoğrafları slayt olarak göstermek istiyorsanız […]

Yorumlar Kapalıdır.